Плевен отбеляза с тържествен ритуал 24 май

Тържественото честване на 24 май започна в Плевен с шествие, начело със свещеници от православните храмовеТържественото честване на 24 май започна в Плевен с шествие, начело със свещеници от православните храмове
Тържественото честване на 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост, започна в Плевен с шествие, начело със свещеници от православните храмове, носещи иконата на Светите братя Кирил и Методий. Шествието премина през пешеходната зона и стигна до паметника на Светите братя на едноименната улица в града, където се проведе тържествен ритуал.  

 

24m 8

Свещеници отслужиха празничен молебен, след което с приветствие към присъстващите се обърна кметът на Община Плевен Георг Спартански и припомни делото на великия български цар Борис I за разпространение на писмеността на български език и християнизирането на страната ни. Кметът Спартански подчерта, че честваме паметта на всички онези, които направиха така, че да я има днешна България и днес една голяма световна територия да пише и да се изразява с нашите букви. „Това е нашият принос към световната културна съкровищница и история, което ни прави горди и достойни европейци. Ние не само винаги сме били в Европа, но и сме най-старата съвременна европейска държава. Вярвам в мъдростта на българския народ, в устойчивостта на нашите традиции, вярвам, че докато има българи по тази земя никога няма да бъде забравено делото на Светите братя Кирил и Методий и на техните следовници. Затова днес трябва да изкажем своята благодарност на тези, които създадоха буквите, които апостолски съхраниха вярата, културата, религията, традициите през вековете и на техните достойни следовници днес – всичките наши учители, културни дейци, дейци на духа и на науката, които правят така, че българското племе да има своята свяст и да има своето достойно място в съвременната Европа! Честит празник! И нека Бог да пази България!”, каза още Георг Спартански.

24m 4

Честването продължи с хорово изпълнение на химна „Върви, народе възродени!” на 11 хорови формации, заедно с които пяха хиляди плевенчани. В алеята пред Военния клуб се провежда „Празник на книгата”.

По повод 24 май – Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост, и след проведено гласуване от обществено-експертния съвет по култура в Арт центъра бяха отличени дейци на културата:

1.Мариета Калъпова – актриса в ДКТ „Ив. Радоев”

2.Красимир Кондов – главен художествен ръководител на Северняшки ансамбъл

3.Александър Сахатчиев – уредник в ХГ „Илия Бешков”

4.Илиян Ангелов – художник, член на СБХ - група Плевен

5.Богомил Стоев – екскурзовод в РВИМ

Наградени бяха и колективите на:

1.Северняшки ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев” по случай 60 години от създаването му;

2.Регионална библиотека „Христо Смирненски” по случай 65-годишнината от създаването й;

3.ДКТ „Иван Радоев” по случай 100-годишнината от създаването му.

24m 9

Ден по-рано

традиционни награди в областта на културата и образованието на Община Плевен по повод 24 май

кметът Георг Спартански връчи на деца, ученици, учители и директори на церемония в зала „Катя Попова”.

Отличените тази година са:

І. ЗА ПОСТИЖЕНИЯ В ОБЛАСТТА НА ИЗКУСТВОТО

Деца

Децата от ДГ „Слънце”

Ева Славчева

Габриела Маринчева

Елица Симеонова

Дивна Обретенова

Ръководители:

Силвия Моневска

Ивета Христова

Виргиния Борисова

Деца от ДГ „Иглика”

Мария Анова

Йоана Бъчева

Рая Бекярова

Калина Терзиева

Дарин Димитров

С ръководител Захаринка Панталеева

24m 17

ІІ КОЛЕКТИВНА НАГРАДИ

1. Колективна награда за фолклорна вокална група „Игличе”от ДГ „Иглика”, спечелили първо място и златен медал от Националния детско-юношески конкурс за музикално изкуство „Орфееви таланти” с ръководител Таня Халова

2. Колективна награда за децата от група „Звездички” при ДГ „Кокиче”, спечелили първо място на Международния детски конкурс „Южни слънца” и Националния фестивал на руската поезия, песен и танц с ръководители Красимира Колева и Галя Нанкова

3. Отбор „Незабравка” при ДГ „Незабравка”, заел първо място на Гимнастрада с ръководител Мариана Козова

Център за ученическо, техническо и научно творчество

Ученици

Виктория Георгиева

Никол Ванева

Светослава Печева

Магдалена Пачева

Ивана Найденова

С ръководител Даниела Вълова

и

Никола Симов

Стефка Огнянова

С ръководител Клаида Дойчинова

Център за работа с деца

Формациите, които донесоха призови места от Международен детски фестивал „Млади таланти” 2019, Национален конкурс за изпълнители на народна музика „Дунавски славей”, Национален конкурс „От Коледа до Васильовден” и Международен детски конкурс „Южни слънца”

Смесен хор „Звъника” с ръководител Ваня Делийска

Школи по изобразително изкуство с ръководител Вяра Савова

Народен хор при ДЮФА „Нашенчета” с ръководител Николина Спасова

Народен оркестър при ДЮФА „Нашенчета” с ръководител Йордан Спасов

Танцов състав при ДЮФА „Нашенчета” с ръководител Огнян Летов

Акордеонно трио с ръководител Ценка Тодорова

И учениците:

Маргарет Георгиева

Виктор Доков

Лъчезар Точев

Велислава Кожухарова

Антония Томова

Джими Стефанов

Стефан Стефанов

Йоан Василев

с ръководител Мария Русева

 

ІІ. ПОСТИЖЕНИЯ В ОБЛАСТТА НА ОБРАЗОВАНИЕТО - УЧЕНИЦИ и ТЕХНИТЕ УЧИТЕЛИ

НУ „Христо Ботев”

Деца

Николай Цветанов

Йордан Иванчев

Кристина Манчева

Ема Динкова

Мартин Попов

Валентин Христов

Георги Михайлов

С ръководители:

Румяна Михайлова

Йонита Милова

Милена Георгиева

Нели Цветанова

Лилия Дамянова

НУ „Единство”

Ученици

Станислав Петров

Мадлен Димитрова

Никол Любомирова

Ивайло Минчев

С ръководители:

Стелиян Петров

Юлия Кълбова

Людмила Йотова

ОУ „Д-р Петър Берон”

Ученици

Йоана Маркова

Лора Бейкова

Далия Аладжова

Ръководител: Любимка Петкова - Вутова

ОУ „Васил Левски”

Ученици

Даниел Димитров

Кристина Върбанова

Ръководител: Богомила Милчева

ОУ „Валери Петров”

Ученици

Рая Костова

Нора Рашева

Цветан Димитров

Виктор Христов

С ръководители:

Искра Арабаджиева

Христинка Илиева

Димитър Димитров

Емилия Цонева

ОУ „Лазар Станев”

Ученици

Елица Симеонова

Цветослав Драганов

Учител: Росица Денчева

СУ „Стоян Заимов”

Ученик

Божидар Станев

Ръководител: Павлина Василева

СУ „Пейо Яворов”

Ученик

Цветан Георгиев

СУ „Иван Вазов”

Ученици

Гергана Христова

Борис Йорданов

Габриела Лилянова

Рая Маринова

Гергана Младенова

Теодор Гевреков

Денислав Стоев

Калина Василева

И ръководители:

Силвия Георгиева

Маргарита Стефанова

Станка Ненчева

Диляна Ангелова

Държавна финансово-стопанска гимназия „Интелект”

Ученик

Виктория Вълкова

Ръководител: Йоана Лазарова

Математическа гимназия „Гео Милев”

Ученици

Ани Георгиева

Георги Тончев

Кристиан Милев

Кристиан Георгиев

Ева Русева

Катрин Нинова

Валентин Филипов

Ръководители:

Рени Тодорова

Елена Томева

Георги Чудомиров

Миланка Дечева

Профилирана гимназия с преподаване на чужди езици

Ученик

Пламен Георгиев

Ръководител: Светла Тодорова

 

ІІІ. НАГРАДЕНИ УЧИТЕЛИ И ДИРЕКТОРИ НА ПЛЕВЕНСКИ УЧИЛИЩА И ДЕТСКИ ГРАДИНИ, СЪГЛАСНО ПРАВИЛА ЗА ГОДИШНИ НАГРАДИ В СИСТЕМАТА НА ОБРАЗОВАНИЕТО В ОБЩИНА ПЛЕВЕН

ДИРЕКТОРИ

Румяна Цветкова Николова - директор на ДГ „Теменуга”
Цветелин Ненчев Горанов - директор на НУ „Хр. Ботев”
Лилия Маринова Борисова - директор на ОУ „Цв. Спасов”
Татяна Михайлова Христова - директор на ОУ „Св. Климент Охридски”
Малинка Димитрова Маринова - директор на Професионална гимназия по туризъм

УЧИТЕЛИ

Наталия Теодосиева Ботева - НУ „Хр. Ботев” - Плевен
Камелия Александрова Кръстева - ОУ „Д-р Петър Берон” - Плевен
Мая Мелкова Цветкова - ОУ „Св. Климент Охридски” - Плевен
Тодорка Николаева Бельовска - ОУ „Васил Левски” - Плевен
Анка Иванова Иванова - ОУ „Лазар Станев” - Плевен
Веска Кирилова Шоричелова - ОУ „Васил Левски” - Беглеж
Людмила Бояджиева - ПГПЧЕ - Плевен
Йоана Димчева Лазарова - ДФСГ „Интелект” - Плевен
Цветанка Георгиева Андреева - МГ „Гео Милев” - Плевен
Павлина Данаилова Василева - СУ „Стоян Заимов” - Плевен
Иванка Петкова Делийска - ЦПЛР – ЦРД - Плевен
Иглика Боянова Влахова - ДГ „Гергана” - Плевен
Росица Стефанова Георгиева - ДГ „Пролет” - Плевен
Таня Найденова Халова - ДГ „Иглика” - Плевен
Мими Иванова Радулова - ДГ „Щастливо детство” - Плевен
Галя Севдалинова Великова - ДГ „Незабравка” - Плевен
Ана Димитрова Христова - ДГ „Слънце” - Плевен